Yerel seçimle ilgili flaş gelişme! Van’da Başkanlık el değiştirdi!

Van İl Seçim Kurulu, seçimi kazanan DEM Parti adayı Abdullah Zeydan’ın seçilme yeterliliği olmadığına hükmetti. Mazbatanın en çok oy alan ikinci sıradaki AK Partili aday Abdullah Arvas’a verilmesine karar verdi.

DEM Parti Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan’ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı tarafından geri alınması üzerine, Van İl Seçim Kurulu, belediye başkanlığını ikinci sıradaki AK Parti adayı Abdulahat Arvas’a verilmesine karar verdi.

İL SEÇİM KURULU AÇIKLAMA YAPTI

Van İl Seçim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “AK Parti Van Belediye Başkan Adayı Abdulahat Arvas’ın talebiyle yaptığı incelemeyi tamamladı. Seçimde kesinleşmemiş sonuca göre başkanlığı kazanan Dem adayı Abdullah Zeydan’ın seçilme yeterliliği olmadığına hükmetti. Mazbatanın en çok oy alan ikinci sıradaki aday Arvas’a verilmesine karar verdi” denildi.

KAÇ OY ALMIŞLARDI?

31 Mart yerel seçimlerinde DEM Parti adayı Abdullah Zeydan 245 bin 573 oy sayısı ve yüzde 55,48 oy oranı ile birinci oldu. İkinci sırada da 120 bin 147 oy sayısı ve yüzde 27,147 oy oranı ile AK Partili aday Abdulahat Arvas yer aldı.

Scroll to Top