Türkiye’nin dünya ihracatında artış! 2023 sonunda o seviyeye yükseldi

Ticaret Bakanlığı, Türkiye’nin dünya ihracatındaki payı 2022’de yüzde 1,02’den 2023 sonunda yüzde 1,08’e yükseldiğini kaydetti.

Ticaret Bakanlığı, “2023 yılı Küresel Ticaret İstatistiklere” ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, 2023 yılında küresel mal ve hizmet ihracatından alınan payda çifte rekor kırıldığını belirtti. 2023 yılında küresel ekonomideki zorlu koşullara rağmen Türkiye’nin küresel mal ve hizmet ihracatındaki payı arttığını belirtti. Türkiye’nin küresel mal ihracatından aldığı pay 2022 yılında yüzde 1,02 iken 2023 yılında 0,06 puan artışla yüzde 1,08’e yükselmiş ve tarihin en yüksek seviyesine ulaştığını, Türkiye’nin hizmet ihracatı 100,8 milyar dolar olarak gerçekleşerek küresel ihracattan aldığı pay yüzde 1,3 ile rekor seviye ulaştığının altı çizildi.

Ticaret Bakanlığı olarak yapılan çalışmalar neticesinde, Dünya Ticaret Örgütü’nün açıklamasına göre Türkiye’nin ihracatının pozitif olarak ayrıştığını ifade edilen açıklamada, “Bu kapsamda, Dünya Ticaret Örgütü tarafından açıklanan verileri baz aldığımızda, küresel mal ihracatı 2023 yılında yüzde 5 oranında azalışla 23,8 trilyon dolar olarak gerçekleşirken Türkiye’nin mal ihracatı zayıf küresel talep ve deprem felaketlerine rağmen yüzde 1 oranında artışla 256 milyar dolar olarak kaydedilmiştir. Böylece Türkiye’nin küresel ihracattan aldığı pay 2022 yılında yüzde 1,02 iken 2023 yılında 0,06 puan artışla yüzde 1,08’e yükselmiş ve tarihin en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Küresel mal ihracatında bölgesel farklılaşma dikkat çekmektedir. İthalat talebi Avrupa’da keskin bir şekilde düşerken, Kuzey Amerika’da azalmış, Asya’da yatay seyretmiştir. Enerji ihracatçısı ekonomilerde ise mal ihracatının arttığı gözlenmiştir. Böylece 2022 yılında yüzde 3 artan mal ticaret hacmi 2023’te yüzde 1,2 oranında gerilemiştir. DTÖ tarafından küresel ticaret hacminin 2024’te yüzde 2,6 ve 2025’te yüzde 3,3 artması beklenmektedir. Ancak DTÖ bölgesel çatışmalar, jeopolitik gerilimler ve politik belirsizliklerin tahminler üzerinde önemli aşağı yönlü riskler oluşturduğunu belirtmiştir.

Küresel hizmet ihracatı ise yüzde 9 oranında artış ile 7,8 trilyon dolar olmuştur. Türkiye’nin hizmet ihracatı 100,8 milyar dolar olarak gerçekleşerek küresel ihracattan aldığı pay yüzde 1,3 ile rekor seviyeye ulaşmıştır” denildi.

Açıklamada, Ticaret Bakanlığı olarak, katma değer, inovasyon ve rekabetçilik odaklı üretim ve ihracat perspektifinde sürdürdüğümüz politika ve stratejilerle Türkiye’nin küresel üretim ve ticaretteki payını daha da yükseklere çıkarmak için tüm gücümüzle çalışmalara devam ettiğini ifade etti. Küresel tedarik zincirindeki konumu daha da güçlendirmek için küresel ticaretteki eğilimleri en iyi şekilde değerlendirip elde ettiğimiz kazanımları artırarak devam ettirecekleri vurguladı.

Scroll to Top