Trabzon’a bayram akını! İşte Trabzon’a gelmek için ödemeniz gereken rakam

Ramazan Bayramı dolayısıyla 5-15 Nisan 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 9 günlük tatil dönemi, ulaşım sektöründe büyük bir hareketlilik yarattı.

Uçak biletlerinin neredeyse tükenmesi ve otobüs seferlerinin dolup taşmasıyla, Türkiye’nin dört bir yanındaki insanlar, bu uzun tatili değerlendirmek için planlarını hızla yapmaya başladı.

Özellikle Trabzon, tatilcilerin yoğun ilgi gösterdiği destinasyonlardan biri olarak öne çıkarken, otobüs firmaları bu talebe yanıt vermek için ek seferler düzenledi.

TRABZON’A GELECEK OLANLAR DİKKAT! İŞTE KARŞILAŞACAĞINIZ SEYAHAT ÜCRETLERİ

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerden Trabzon’a seyahat etmek isteyenler, yüksek talep nedeniyle artan bilet fiyatlarıyla karşı karşıya kaldı.

İstanbul’dan Trabzon’a tek yönlü bilet fiyatları 1200 ile 1400 TL arasında değişirken, İzmir’den Trabzon’a olan biletler de aynı fiyat aralığında seyrediyor. Antalya’dan Trabzon’a olan biletler 1400 TL iken, Ankara’dan Trabzon’a seyahat etmek isteyenler ise 750 ile 900 TL arasında bir maliyetle karşılaşıyor.

Trabzon'a bayram akını! İşte Trabzon'a gelmek için ödemeniz gereken rakam

Ramazan Bayramı tatilini memleketlerinde veya farklı tatil bölgelerinde geçirmek isteyen vatandaşlar, ulaşım planlarını erkenden yaparak, bu yoğun dönemde yer bulabilmenin yollarını arıyor.

TOFED GENEL BAŞKANI BİROL ÖZCAN DUYURMUŞTU

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Genel Başkanı Birol Özcan, “Ramazan bayramı için ana seferlerimiz zaten doluydu. Ek seferler de dolmaya başladı. Bugünden itibaren otobüs seferleri dolu.” dedi.

Özcan, İstanbul’da Ramazan Bayramı dolayısıyla şehirler arası yolcu taşımacılığı yapan otobüslere yoğun talep olduğunu söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının diğer bayramlarda olduğu gibi bu bayramda da ek seferler düzenlenmesi için genelge yayımladığını hatırlatan Özcan, “16 Nisan’a kadar ek seferlerin yapılması için bakanlık izin verdi. Biz de ek seferlerimizi açtık. Ramazan bayramı için ana seferlerimiz zaten doluydu. Ek seferler de dolmaya başladı. Bugünden itibaren otobüs seferleri dolu.” diye konuştu.

Özcan, bayramda memleketlerine gidecek hiçbir yolcuyu geride bırakmayacaklarını, İstanbul’dan bütün il ve ilçelere seferler düzenlediklerini dile getirerek, “Günlük otobüs seferlerimiz 1000 ila 1100 sefer iken yarından itibaren 2 binlere çıkacak. Bu sefer sayısıyla pandemiden önceki otobüs sefer sayılarına yaklaşmış durumdayız. Bayram tatilinin 9 gün olması bunda etkili. Bu bayram bereketli bir bayram olacak.” ifadelerini kullandı.

“Korsan hususi taşımacılık, kazaya sebebiyet veriyor”
Vatandaşlara, otogarlardan kalkan firmalardan bilet alma çağrısında bulunan Özcan, şöyle devam etti:

“Aileler, mahalle aralarından veya semtlerden otobüs kiralayıp memleketlerine gitmesinler. Bu kazaya sebebiyet veriyor ve tek şoförlü kontrolsüz gidiyorlar. Özellikle İçişleri Bakanı’mıza rica ediyorum, jandarma bölgesine jandarma, emniyet bölgesine emniyetle çok sıkı tedbir alsınlar. Otobüslerin bütün belgelerini kontrol etsinler. Ayrıca otogar çıkış belgelerini kontrol etsinler. Otogar çıkış belgesi olanlar dışındaki otobüslere, ‘korsan hususi taşımacılık’ diyoruz biz. Onları engellememiz lazım, onlar kazaya sebebiyet veriyorlar.”

Özcan, bayramdaki yoğunluğun sektörü memnun ettiğini, geçen hafta yapılan seçimde de ana seferlerin bölgelere dolu gidip geldiğini söyledi. Yaz sezonunun yaklaştığına vurgu yapan Özcan, “Okullar haziranda tatil olacak. Yaz sezonunda firmalarımız rahatlayacak.” dedi.

Otobüs firması yetkilisi Cumhur Kahveci ise bayram yaklaşınca otogarda yoğunluğun arttığını dile getirdi.

Bayram için satılan biletlerin tükendiği, ek seferler açmaya başladıkları bilgisini veren Kahveci, “Özellikle Karadeniz, Ege, Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bayram için yoğunluk bulunmaktadır. Seferlerimizde biletler tükendi. Yeni seferler açmak ve yolcuları mağdur etmemek için elimizden geleni yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Scroll to Top