Seçim günü düğün olur mu? Seçim günü yasakları neler?

Türkiye, yerel yöneticilerini seçmek üzere sandık başına gitti.

Propaganda serbestliği 30 Mart Cumartesi saat 18.00’de, seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59’da sona erecek. Peki, seçim günü yasakları neler? Seçim günü düğün olur mu?

YSK yasakları paylaştı
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıkladığı seçim takvimi işlemeye devam ediyor.31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları başladı.

PROPAGANDA YASAĞININ AYRINTILARI
Bu zaman zarfında, seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim propaganda süresinin sona ermesine kadar yazılı basında ilan ve reklam yoluyla ya da internet sitesi açarak sözlü, yazılı veya görüntülü propaganda yapabilecek.

Seçim süresince genel yollar üzerinde, mabetlerde, kamu hizmeti görülen bina ve tesisler ile ilçe seçim kurullarının gösterdiği meydanların dışında toplu olarak sözlü propaganda yapılması yasak olacak.

Açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonundan, güneşin doğmasına kadar toplu olarak sözlü propaganda yapılamayacak.

Vatandaşların elektronik posta adreslerine gönderilecek mesajlar ile taşınabilir veya sabit telefonlarına sesli, görüntülü veya yazılı mesaj göndermek suretiyle propaganda yapılamayacak. Ancak siyasi partiler kendi üyelerine her zaman sesli, görüntülü veya yazılı mesaj gönderebilecek.

SEÇİM GÜNÜ DÜĞÜN OLUR MU?
Seçim günlerinde YSK’nın belirlediği bazı yasaklar uygulandığından oy verme gününde düğün, nişan ve benzeri eğlence tarzındaki durumlara yasak getirilmektedir. Tüm umumi eğlence mekânları oy verme süreci boyunca hizmet vermeye kapalı olmaktadır.

Scroll to Top