Gümüşhane’de 60. Kütüphane Haftası kutlamaları

Gümüşhane’de 60. Kütüphane Haftası etkinlikleri Gümüşhane İl Halk Kütüphanesi’nde gerçekleştirildi.

Etkinliğe Gümüşhane Vali Vekili Mehmet Faruk Saygın, İl Milli Eğitim Müdürü Adnan Gürbüz, Kültür ve Turizm İl Müdürü Hüseyin Ateş, kurum ve okul müdürleri ve veliler ile öğrenciler katıldı.

‘Dijital Geleceğin Anahtarı: Yapay Zekâ Temelli Akıllı Kütüphaneler’ temasıyla gerçekleştirilen etkinlik Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılmasının ardından 15 Temmuz İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri tarafından ‘Akıllı Kütüphaneler’ adlı gösteri sergilendi.

gumushane-1.webp

Gümüşhane İl Halk Kütüphanesi Ödünç Kitap Servisi’nden en çok kitap alan çocuk, genç ve yetişkin kategorisindeki okurlar ödüllendirilirken, programın sonunda kitap sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

2023 yılı sonu itibariyle 55 bin 606 kitaplık ile 21 bin 405 okuyucuya hizmet verildiğini ifade eden İl Halk Kütüphanesi Müdürü Sümmani Akhan, kütüphanenin kent merkezinde 9 bin 617 üyesi bulunduğunu söyledi.

Gümüşhane genelinde ise 9 Halk Kütüphanesinde ise 147 bin 479 adet koleksiyonla 60 bin 736 okuyucuya hizmet verildiği bilgisini paylaşan İl Halk Kütüphanesi Müdürü Akhan, “Dünyada yaşanmakta olan hızlı teknolojik ilerleme bütün hayatımızı ve kurumlarımızı olduğu gibi Kütüphanelerimizi etkilemeye devam etmektedir. Kütüphane koleksiyonlarımızın KOHA Kütüphane Otomasyon Sistemi ile sorgulanıp taranması gerekse de e- kitap, e-dergi, e-makale vb. birçok hizmet dijital platformlar üzerinden verilmektedir. Kısaca Kütüphanecilik iş ve işlemleri teknolojik gelişme ile hızla dönüşmekte, çağın gerekleri çerçevesinde şekillenmektedir. Bütün bu gelişmeleri Kütüphanelerimize yansıtmak için Bakanlığımız ve Genel Müdürlüğümüz yoğun çaba sarf etmektedir” dedi.

gumushane.webp

Scroll to Top