Avrupa Ülkeleri ve İngiltere, İran’ın İsrail’e Yönelik Saldırılarını Kınadı

Avrupa Birliği, İngiltere, Fransa, Hollanda, Danimarka, Almanya, İtalya ve diğer Avrupa ülkeleri, İran’ın İsrail’e gerçekleştirdiği hava saldırılarını şiddetle kınadıklarını açıkladılar. Bu durum, bölgenin zaten gergin olan atmosferinde yeni bir gerilim unsuruna dönüştü.

AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, yaptığı açıklamada, “AB, İran’ın İsrail’e yönelik kabul edilemez saldırısını şiddetle kınıyor. Bu benzeri görülmemiş bir gerilim, bölgesel güvenliğe yönelik ciddi bir tehdittir.” ifadelerini kullandı. AB Konseyi Başkanı Charles Michel ise, “Bölgesel gerilimin daha da artmasını önlemek için her şey yapılmalı. Daha fazla kan dökülmesinin önüne geçilmeli. Ortaklarımızla durumu yakından takip etmeyi sürdüreceğiz.” dedi.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İran’ın eylemlerini “bariz ve haksız” olarak nitelendirerek, saldırıları şiddetle kınadığını ve İran ile vekillerine saldırıları derhal sonlandırma çağrısında bulunduğunu belirtti. Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola da, saldırıların Orta Doğu’da daha fazla kaosu tetikleme riski taşıdığını vurgulayarak, AB’nin bu saldırıyı güçlü bir şekilde kınadığını ve gerilimi azaltmak için çalışmalarını sürdüreceğini ifade etti.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, “İran rejiminin İsrail’e yönelik pervasız saldırısını en güçlü ifadelerle kınıyorum. İran bir kez daha kendi arka bahçesinde kaos tohumları ekmeye niyetli olduğunu göstermiştir.” değerlendirmesinde bulunurken, İngiltere’nin İsrail’in yanı sıra bölgesel ortakların güvenliğini savunmaya devam edeceğini belirtti.

Fransa Dışişleri Bakanı Stephane Sejourne, İran’ın saldırısını “en sert şekilde” kınadıklarını açıkladı. Hollanda Başbakanı Mark Rutte, saldırıları “şiddetle” kınayarak, bölgedeki gerilimin tırmanmasının önlenmesi gerektiğini vurguladı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz ve Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock da İran’ın eylemlerini kınayarak, bölgedeki gerilimin artmasının önüne geçilmesi gerektiğini belirttiler. İtalya Başbakan Yardımcısı Antonio Tajani, İran’ın saldırılarının ardından bölgeyi dikkat ve endişeyle takip ettiklerini söyledi.

Diğer Avrupa ülkelerinden de benzer kınamalar geldi. Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon, Danimarka Dışişleri Bakanı Lars Lokke Rasmussen, Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, Avusturya Başbakanı Karl Nehammer ve diğerleri de İran’ın saldırısını kınayan açıklamalarda bulundular.

Scroll to Top