AK Parti’de kritik MYK öncesi flaş iddia! Biri Trabzon Milletvekili 6 isim topun ağzında

Türkiye, 31 Mart Yerel Seçimleri’nde yerel yöneticilerini seçmek üzerine sandık başına gitti. Sürpriz sonuçlara sahne olan seçimden umduğunu bulamayan AK Parti’de Merkez Yürütme Kurulu (MYK) bugün toplanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık edeceği toplantının ana yerel seçim sonuçları olacak ve sandıktan çıkan sonuçlar değerlendirilecek.

Önceki seçimlerle il il, ilçe ilçe karşılaştırma yapılacak. Bu kapsamda toplantıda, Yerel Yönetimler, Seçim İşleri ve Teşkilat başkanlığının da sunum yapması bekleniyor. MYK toplantısının ardından AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, hem gündeme hem de toplantıya ilişkin açıklama yapacak.

cumhurbaskani-erdogan-myk.webp

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “BU GERİLEMENİN SEBEPLERİNİ MASAYA YATIRACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sonrası yaptığı balkon konuşmasında şunları söylemişti: “Elbette her siyasi parti kendi bünyesinde seçim sonuçlarını analiz edecektir. Biz de partimizin organlarında 31 Mart seçimlerinin neticelerini açık yüreklilikle değerlendireceğiz, özeleştirimizi cesaretle yapacağız. Henüz kesinleşmemiş olmakla birlikte sandık sonuçları bize ülkemiz genelinde irtifa kaybı yaşadığımızı gösteriyor. Elbette yerel bazda yaşanan bu gerilemenin sebeplerini masaya yatıracağız. Kaybettiğimiz, geriye düştüğümüz her yerde, sebepleri çok iyi tespit edecek ve gerekli müdahalelerde bulunacağız.”

6 İSİM TOPUN AĞZINDA

Mynet’in haberine göre AK Parti’de, başarısız seçim sonuçlarından 6 ismi sorumlu tutuluyor. Bu isimler yarınki MYK’da gündeme gelecek.

Tepkilerin yoğunlaştığı isimler şunlar:

AK Parti Genel Başkan Vekili Efkan Ala
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen,
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz,
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yusuf Ziya Yılmaz
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir
AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe

TRABZON’DA ORTAHİSAR DEĞİŞTİ

Yerel seçimlerde Trabzon Büyükşehir Belediyesi seçiminde AK Parti Türkiye Genelindeki en yüksek oy oranlarından birini almasına rağmen merkez ilçe olan Ortahisar ilçesi el değiştirdi. AK Parti Ortahisar Belediye Başkan Adayı Ergin Aydın ile CHP Ortahisar Belediye Başkan Adayı Ahmet Kaya’nın yarıştığı seçimlerde, Kaya yüzde 49.68 (82 Bin 193) oy alarak ilk sırada yer aldı. Ergin Aydın ise yüzde 38.43 (63 Bin 591) oy aldı. Bu sonuçla kurulduğundan itibaren 10 yıllık süreçte AK Partili Ahmet Metin Genç’in Başkanlık yaptığı Ortahisar Belediyesi CHP’ye geçmiş oldu. Ayrıca AK Parti, Ortahisar dışında, Arsin ilçesini Yeniden Refah Partisi adayına, Vakfıkebir İlçesini ise bağımsız adaya kaptırdı.

trabzon-secim-sonucu.webp

Öte yandan Mustafa Şen 14 Mayıs 2023 seçimlerinde 28. Dönem AK Parti Trabzon Milletvekili olarak seçilmiştir. AK Parti 4. Olağanüstü Kongresinde yeniden MKYK üyesi seçilerek Genel Merkez AR-GE ve Eğitimden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir.

mustafa-sen-sen.webp

Scroll to Top